English (United Kingdom)Danish(DK)
Dkch Dtkv17 Slch Nicktime Chablis


Dkch Dtkv17 Slch Klbw17
Nicktime Chablis aka
Olivia
født 10.10.2014


Opdrætter: Ghita Jensen

Nicktime Chablis

 

dkch intch lvch devdhch luch dech sech
Sweet Beauty Keswich Codlin

dkch fich devdhch gich ltch lvch luch eech balch intch usch ptch sich
Zalazar Yahoo


dkch
Tam O'Shanter's In The Nick Of Time

vv96 dkch sech intch nordch euw97 kbhv 96-97 Rasken's Red Ranger
Tam O'Shanter's Chipper Lassie
Zalazar Special Edition usch Fettercairn Joachim
dkch klbch Cairndy Kringle

årets cairn terrier 2010
årets tæve 2009
dkch lvch intch noch dkv10 12 klbch kbhv11 dkvv12 13 14, nordvv12
Sensei's Charlie's Angles


årets cairn terrier 2005 2006 dkch wvvw10 kbhv05 dkkv05 06 Sensei's Sweet Dublin

sech dkch Vanajam Bon Voyage
Tupaia Tana V. d. Eidertalwiese
Sensei's Beratta dkch Sensei's Voldsomme Viking
Tupaia Tana V. d. Eidertalwiese

årets tæve 2015
årets tæve 2016 
dkch sech klbch dtkv15 dech intch kbhv15 lvch devdhch
Asta

Limecastle's Dirty Harry årets cairn terrier 2007 2008 2009 dkch dkkv07 08 09 nordv08 Sensei's Platoon årets cairn terrier 2005 2006 dkch wvw10 kbhv05 dkkv05 06 Sensei's Sweet Dublin
Sensei's Beratta
Limecastle's Bubblegum dech Rasken's Royal Tailor Made
chch Trumpington's Nevis
Cashi's Kamma Of Mokke Sensei's Mercedes dkch Sensei's Voldsomme Viking
Sensei's Olivia Newton John
Cashi's Mokke Of Olga årets cairn 2000 multich Zalazar Jackpot
Sensei's Overdådige Olga


2017:
DANSK CHAMPION
DTK VINDER 2017
SLOVENSK CHAMPION
SLOVENSK KLUB VINDER 2017

2017:

Champion class:
02.09.17 - Slovenia, Iris Urschitz, A - Best bitch + CC + BOB = NY SLOVENSK CHAMPION

Åben klasse:
15.04 - DKK kreds 7, Års - Sanja Momcilovic Bognic, SB - EX1 + CK + Bedste tæve nr. 3
09.04 - DTK, Billund - Enrique Maté Durán, ES - EX1 + CK + Bedste tæve + BIM + DTK Vinder 2017 + Certifikat = NY DANSK CHAMPION
08.04 - DTK, Billund - Janelle Robbins, UK - EX1 + CK + Bedste tæve + BIM + Certifikat
05.03 - DTK, Hårlev - Torbjørn Skaar, SE - VG
04.03 - DTK, Hårlev - Hassi Assenmacher-Feyel, DE - EX1 + CK + Bedste tæve + BIM + Certifikat

2016:

Mellemklasse
30.04 - DKK, Roskilde - Bill Leslie, GB - EX1 + CK + Bedste tæve nr. 3

2015:

Juniorklasse
19.07 - DTK, Svendborg - W. Cammish, UK - VG
18.07 - DTK, Svendborg - Lynn M. Myall, US - EX4 + CK
18.07 - DTK, Svendborg - Peter Green, US - VG





 
Multich Cashi's Frederik Of Ronja

Intch Ruch RuGch Dkch Dech Devdhch Klubsieger 2016 Smch Slch Klbw17
Cashi's Frederik Of Ronja
født 13.04.2012

Opdrætter: Mary-Ann Josiasen
Ejere: Dana og Walter Ruppert samt Ghita Jensen

Cashis Frederik Of Ronja

Åben klasse:
12.07.14 - DTK, Svendborg - Arend Scholten, NL - EX1 + CK + BH2 + Certifikat

Intch Dkch Lvch Devdhch Euw12 Luch Dech Sech

Sweet Beauty Keswich Codlin

dkch fich devdhch gich intch ltch lvch lvch06 luch eech baltch usch ptch sich

Zalazar Yahoo

dkch
Tam O'Shanter's In The Nick Of Time

intch nordch ww96 euw97 kbhv96-97
Rasken's Red Ranger

Tam O'shanter's Chipper Lassie
Zalazar Special Edition usch Fettercairn Joachim
dkch klbch Cairndy Kringle
Årets cairn terrier 2010 * Årets veteran 2012 Dkch Klbch Lvch Noch Intch Dkv10 Kbhv11 Dkv12 Dkvv12 Nordv12 Dkvv13 Klbvch
Sensei's Charlie's Angles
multich wvw10
årets cairn 2005 2006
Sensei's Sweet Dublin
sech dkch Vanajam Bon Voyage
Tupaia Tana Von Der Eidertalwiese
Sensei's Beratta dkch Sensei's Voldsomme Viking
Tupaia Tana Von Der Eideltalwiese

Cashi's Ronja Of Mokke

Sensei's Obi-Wan Kenobi Sensei's Mercedes dkch Sensei's Voldsomme Viking
Sensei's Olivia Newton John
Sensei's Golden Virginia sech dkch Vanajam Bon Voyage
Tupaia Tana Von Der Eidertalwiese
Cashi's Mokke Of Olga multich årets cairn 2000 Zalazar Jackpot dkch Cairndy Luca Lorito
dkch Cairndy Kringle
Sensei's Overdådige Olga dkch Foxymug's Tiger Sensei
Annecairn Dino






 
Multich Sensei's Charlie's Angles

Årets cairn terrier 2010 * Årets veteran 2012 * Årets veteran 2014 * DTK Vinder 2014
Dkch Klbch Lvch Noch Intch Dkv10 Kbhv11 Dkv12 Dkvv12 Nordv12 Dkvv13 Klbvch DTKw14
Sensei's Charlie's Angles,
født 15.09.2003

DivaHead



















multich wvw10
årets cairn 2005 2006
Sensei's Sweet Dublin

sech dkch Vanajam Bon Voyage

gbch Vanajam Norse Voyger

gbch Beaudesert Royal Viking
Vanajam Gypsy's Crystal Ball
Vanajam Royalist gbch Beaudesert Royal Viking
Monary Sawcy's Goldfinch F. Vanajam
Tupaia Tana Von Der Eidertalwiese

Sensei's Shot

Annecairn James 
Sensei's Fix Og Færdig
Filou's Jacky Joyner dkch Robinson Crusoe Lazy Mc Murphy 
Geronimos Calamity Jane

Sensei's Beratta

dkch Sensei's Voldsomme Viking multich Sensei's Forrygende Fræse dkch Foxymug's Tiger Sensei
Cairndy Unika
dkch Annecairn Jasmin multich Cairndy Ymer 
Annecairn Dino
Tupaia Tana Von Der Eideltalwiese Sensei's Shot Annecairn James
Sensei's Fix Og Færdig 
Filou's Jacky Joyner dkch Robinson Crusoe Lazy Mc Murphy
Geronimos Calamity Jane


2014:
DTK VINDER 2014
ÅRETS VETERAN 2014

2013:
KVV2013
KLBVCH

2012:
ÅRETS VETERAN
DKV2012 DKVV2012 NORDV2012

2011:
KBHV2011

2010:
ÅRETS CAIRN TERRIER
NORSK CHAMPION
INTERNATIONAL CHAMPION
DKV2010

2009:
ÅRETS TÆVE
LETTISK CHAMPION
KLUBCHAMPION

2008:

DANSK CHAMPION

2014:

Veteranklasse:
01.06 - DTK, Hårlev - Enrique Mate Duran, ES - EX1 + CK + Bedste veteran + BIM
31.05 - DTK, Hårlev - Dodo Sandahl, SE - EX1 + CK + BT2 + Bedste veteran + BIS 2 VETERAN
11.05 - DKK, Roskilde - Mike Macbeth, CA - EX1 + CK + Bedste veteran
10.05 - DKK, Roskilde - Zvi Kupferberg, IS - EX1 + CK + Bedste veteran + 2. bedste tæve
13.04 - DTK, Billund - Karl-Erik Johansson, SE - EX1 + CK + Bedste veteran + BIS 2 VETERAN
12.04 - DTK, Billund - John Canty, IR - EX1 + CK + Bedste veteran + 3. bedste tæve + BIS 2 VETERAN

2013:

Veteranklasse:
24.11 - DTK, Billund - Peter Bakewell, UK - EX1 + CK + Bedste veteran + 2. bedste tæve + BIS 2 VETERAN
23.11 - DTK, Billund - Charlott Sandberg, SE - EX1 + CK + Bedste veteran + 3. bedste tæve + BIS 1 VETERAN
03.11 - DKK, Herning - Branislav Rajic, SL - EX1 + CK + Bedste veteran
02.11 - DKK, Herning - V.M. Soleckyj Szpunar, E - EX1 + CK + Bedste veteran
13.10 - DTK, Hobro - Ann Rode, SE - EX1 + CK + Bedste veteran
12.10 - DTK, Aars - Ronald Irving, UK - EX1 + CK + Bedste veteran + BIS 2 VETERAN
22.09 - DTK, Hårlev - Svend Løvenkjær, DK - EX1 + Bedste veteran + BIS 2 VETERAN
21.09 - DKK, Ballerup - Nina Karlsdotter, SE - EX1 + CK + Bedste veteran + BEST IN SHOW VETERAN
16.06 - DKK, Vejen - Annette Bystrup, DK - EX2 + CK
05.05 - DKK, Roskilde - Liliane De Ridder-Onghena, BE - EX1 + CK + Bedste veteran + Bedste tæve + BIM
04.05 - DKK, Roskilde - Janusz Opara, PL - EX2

2012:

Veteranklasse:
17.11 - DTK, Hedensted - Yvonne v.d. Bogert, NL - EX1 + CK + Bedste veteran + 4. bedste tæve + BIS 1 VETERAN
04.11 - DKK, Herning - Kevin Brown, DK - EX1 + CK + Bedste veteran + 2. bedste tæve
03.11 - DKK, Herning - Hans Erhard Grüttner, DE - EX1 + CK + Bedste veteran + Bedste tæve + BIM
14.10 - DTK, Hobro - Pia Lundberg, SE - EX1 + CK + Bedste veteran + 4. bedste tæve + BIS 1 VETERAN
13.10 - DTK, Aars - Keith L. Lovell, AU - EX1 + CK + Bedste veteran + Bedste tæve + BIR + BIS 3 VETERAN
16.09 - DKK, Vejen - Annika Ulltveit-Moe, SE - EX1 + CK + Bedste veteran + 3. bedste tæve
15.09 - DKK, Vejen - Rony Doedijns, NL - EX1 + CK + Bedste veteran
25.08 - DKK, Århus - Andrzej Kazmierski, PL - EX1 + CK + Bedste veteran
06.05 - DKK, Roskilde - B. Sanchez Garcia, E - (tilmeldt i championklassen) - EX3 + CK
05.05 - DKK, Roskilde - Anne Tove Strande, SE - (tilmeldt i championklassen) - VG
12.02 - DTK, Hedensted - Michael Forte, IR - EX1 + CK + Bedste veteran + BIS 2 VETERAN
11.02 - DKK, Fredericia - Rui Oliveira, PT - EX1 + CK + Bedste veteran

2011:

Championklasse:
06.11 - DKK, Herning - Desmond Murphy, US - EX2 + CK + 2. bedste tæve
05.11 - DKK, Herning - Yvonne Catto, UK - EX3 + CK
17.09 - DTK, Hedensted - Brigita Kremser, SL - EX1 + CK + Bedste tæve + BIM
21.08 - DKK, Varde - Glenda Cook, AU - EX1 + CK + Bedste tæve + BIM
29.07 - DKK, Vejen - Lyudmila Tchistiakova, RU - EX1 + CK + Bedste tæve + BIR
18.06 - DTK, Valby - Graham Peers, UK - EX1 + CK + Bedste tæve + BIM
19.06 - DKK, Køge - Elfriede Heidecker, A - EX1 + CK + Bedste tæve + BIM
13.02 - DTK, Hedensted - V. Ivanishcheva, ? - EX
12.02 - DKK, Bojan Matakovic, HU - EX1 + CK + 2. bedste tæve

2010:

Championklasse:
20.11 - DTK, Hedensted - Mette Sørum, DK - EX2 + 3. bedste tæve
07.11 - DKK, Herning - Liliane De Ridder-Onghena, BE - EX1 + Bedste tæve + BIR + GROUP WINNER
06.11 - DKK, Herning - Martha Heine, DE - EX1 + 2. bedste tæve
17.10 - DTK, Hobro - Lydia Erhart, NL - EX2
16.10 - DTK, Års - Petter Steen, NO - EX2
19.09 - DKK, Ballerup - Satu Stenroos, FI - EX2 + 3. bedste tæve
18.09 - DTK, Hårlev - Elaine Short, UK - EX1 + Bedste tæve + BIM
15.08 - DTK, Hedensted - Torsten Himmrich, DE - EX4
14.08 - DKK, Vejen - Dorota Witkowska, PL - EX
27.06 - DTK, Hedensted - Kornilija Butrimova, LT - EX1 + 2. bedste tæve
26.06 - DTK, Yvonne v.d. Bogert, NL - EX1 + 4. bedste tæve
25.06 - DKK, WW, Herninge - Knut Sigurd Wilberg, NO - EX4
02.05 - DKK, Hillerød - Paula Heikkinen-Lohkonen, FI - EX1 + Bedste tæve + BIM
01.05 - DTK, Helsingør - Ligita Zaka, LV - EX1 + 2. bedste tæve
21.03 - DTK, Hårlev - Jack Watson, UK - EX1 + Bedste tæve + BIM
20.03 - DTK, Hårlev - Shirley Watson, UK - EX1 + Bedste tæve + BIM
31.01 - DTK, Søndersø - Rita Kadike-Skadina, LV - EX1 + Bedste tæve + BIR
30.01 - DKK, Fredericia - Rainer Vuorinen, FI - EX4

2009:

Championklasse:
21.11 - DTK, Hedensted - Anne-Lene Munkvall, SE - EX2 + 2. bedste tæve
08.11 - DKK, Herning - Renée Sporre-Willes, SE - EX4
07.11 - DKK, Herning - Andras Schemel, A - EX4
11.10 - DTK, Hobro - Catharina Hasselgren, SE - EX4
10.10 - DTK, Aars - J. Bode-van de Meeberg, NL - EX4
20.09 - DKK, Brøndby - Yolanda Magal, IS - EX1 + 2. bedste tæve
19.09 - DKK, Brøndby - Veli-Pekka Kompumäki, FI - EX1 + 2. bedste tæve
16.08 - DTK, Helsingør - Frauke Hinsch, DE - EX2 + 3. bedste tæve
15.08 - DKK, Hillerød - Luc Detry, BE - EX1 + Bedste tæve + BIR
05.07 - DKK, Rønne - Ilse Freerksen, DE - EX1 + Bedste tæve + BIM
04.07 - DTK, Rønne - Svend Løvenkjær, DK - EX2 + 4. bedste tæve
14.06 - DKK, Vejen - Roger Wright, UK - EX2
13.06 - DKK, Vejen - Marjo Nygård, FI - EX2 + 2. bedste tæve
03.05 - DKK, Ålborg - Zvi Kupferberg, IS - EX1 + Bedste tæve + BIM
02.05 - DTK, Hobro - Ulf Bråthen, DK - EX3
14.02 - DTK, Holsted - Andrew Brace, UK - VG

2008:

Championklasse:
29.06 - DTK, Hårlev - Bill Browne Cole, UK - EX3

Åben klasse:
28.06 - DKK, Brøndby - Eva Vogel - EX1 + Certifikat = DANSK CHAMPION
31.05 - DKK, Varde - Elsbeth Clerc, CH - EX
13.04 - DTK, Hedensted - Brian Mears, UK - EX1 + Certifikat + BIM
12.04 - DTK, Hedensted - Luis Pinto Teixeira, PT - VG
17.02 - DTK, Søndersø - Bojan Matakovic, HU - EX1 + Certifikat
16.02 - DKK, Odense - Elzbieta Chalibog, PL - VG

Sensei's Charlie's Angles aka Diva har været udstillet siden 2004, men da jeg først "kommer ind i billedet" i 2008 har jeg valgt at starte hendes resultatoplysning fra dette år.







 
Multich Asta

ÅRETS TERRIER Nr. 4 2016
ÅRETS DKK RACEVINDER Nr. 2 2016

ÅRETS TÆVE 2016
ÅRETS TÆVE 2015
Dkch Sech Klbch Dtkv15 Dech Intch Kbhv15 Lvch Devdhch
Asta aka Bella
født 30.10.2010.

Opdrætter: C. Josiasen
Ejere: Ghita Jensen og Mary-Ann Josiasen

Asta headshotAsta

Limecastle's Dirty Harry

multich
årets cairn 2007 2008 2009
Sensei's Platoon


multich wvw10
årets cairn 2005 2006
Sensei's Sweet Dublin

sech dkch Vanajam Bon Voyage
Tupaia Tana Von Der Eidertalwiese
Sensei's Beratta dkch Sensei's Voldsomme Viking
Tupaia Tana Von Der Eidertalwiese
Limecastle's Bubblegum

dech
Rasken's Royal Tailer Made

multich Rottriver's Stable Rat
multich Penticharm L. H. Of Paracai
chch
Trumpington's Nevis
chch Trumpington's Life
intch My Copper Penny Du Jardin

Cashi's Kamma Of Mokke

Sensei's Mercedes dkch
Sensei's Voldsomme Viking
multich Sensei's Forrygende Fræser
dkch Annecairn Jasmin
Sensei's Olivia Newton John dkch Sensei's Voldsomme Viking
Sensei's Happy Holiday
Cashi's Mokke Of Olga multich årets cairn 2000
Zalazar Jackpot
dkch Cairndy Luca Lorito 
dkch Cairndy Kringle
Sensei's Overdådige Olga dkch Foxymug's Tiger Sensei 
Annecairn Dino


Asta aka Bella


























2016
ÅRETS TERRIER Nr. 4
ÅRETS DKK RACEVINDER Nr. 2
ÅRETS CAIRN TERRIER TÆVE 2016
TYSK CHAMPION (VDH)

2015
ÅRETS CAIRN TERRIER TÆVE 2015
KLUBCHAMPION
DTK VINDER 2015
TYSK KLUBCHAMPION (KFT)
INTERNATIONAL CHAMPION
KØBENHAVNSVINDER 2015
LETTISK CHAMPION
RIGA WINNER 2015

2014
DANSK CHAMPION
SVENSK CHAMPION

2016:
13.03 - DTK, Wim Wellens, NL - EX1 + CK + Bedste tæve + BIR + BEST IN SHOW NR. 2
12.03 - DTK, Per Kr. Andersen, NO - EX1 + CK + Bedste tæve + BIR + BEST IN SHOW
09.01 - VDH, Nürnberg, Tyskland - Rainer Jacobs, D - KFT-cert + VDH-cert + Cacib + BIR + Alpen Winner 2016 + TYSK CHAMPION (DEVDHCH)

2015:

14.11 - LKF, Riga, Letland - Branislav Bane, SL - EX1 + CK + Bedste tæve + BIR + LETTISK CHAMPION og RIGA WINNER 2015
01.11 - DKK, Svend Løvenkjær, DK - EX
31.10 - DKK, Laura Cox, IE - EX2 + CK
20.09 - DKK, Lillian Lleton, DK - EX1 + CK + Bedste tæve + BIM + KØBENHAVNSVINDER 2015
19.09 - DTK, Peter Lauber, CH - EX
30.08 - DKK, Astrid Lundava, EE - EX4
29.08 - DTK, Jens Martin Hansen, DK - EX1 + CK + Bedste tæve + BIM
16.08 - DKK, Martha Heine, DE - EX1 + CK + Bedste tæve + BIM + Cacib - INTERNATIONAL CHAMPION
15.08 - DKK, Hanne Laine Jensen, DK - EX4 + CK + 4. Bedste tæve
14.08 - DTK, Marie Due Petersen, DK - EX1 + CK + Bedste tæve + BIM
14.05 - FDA, Mette Sørum, DK - EX1 + CK + Bedste tæve + BIM
10.05 - DTK, Gert Christensen, DK - EX1 + CK + Bedste tæve + BIM - DTK VINDER 2015
09.05 - DTK, Jack Watson, UK - EX2 + CK + Klubcertifikat + Bedste tæve no. 2 - KLUBCHAMPION
30.10 - KFT, Luis Cunha, PT - EX1 + VDH CC + KFT R-CC
20.10 - KFT, Jurate Butkiene, LT - EX1 + VDH CC + KFT R-CC
26.04 - DKK, Mats Lindborg, SE - EX4
25.04 - DKK, Yvonne Cannon, IR - EX2 + CK
03.04 - DKK, Marina Ostrovskaya, RU - EX1 + CK + Bedste tæve + BIM

2014:

Championklasse:
13.07 - DTK, Svendborg - Hassi Assenmacher Feyel, DE - EX1 + CK + Klubcert + BIM
12.07 - DTK, Svendborg - Arend Scholten, NL - EX2
01.06 - DTK, Hårlev - Enrique Mate Duran, ES - EX1 + CK + 2 x Klubcert + BT3
31.05 - DTK, Hårlev - Dodo Sandahl, SE - EX2 + CK
18.05 - SKK, Hassleholm, Sverige - Luis Gorjão Henriques, PT - EX1 + CK + Cacib + BIM
17.05 - STK, Hörby, Sverige - Lillian Lleton, DK - Cert + BIR = SVENSK CHAMPION
11.05 - DKK, Roskilde - Mike Macbeth, CA - EX4 + CK
10.05 - DKK, Roskilde - Zvi Kupferberg, IS - EX1 + CK + Cacib + BIM
03.05 - KFT, Kröpelin - Orietta Zilli, IT - V1 + VDHCAC + KFTCAC + BIR
13.04 - DTK, Billund - Karl-Erik Johansson, SE - EX + CK

Åben klasse:
12.04 - DTK, Billund - John Canty, IR - EX1 + CK + CERT + 2. bedste tæve = DANSK CHAMPION
02.03 - DTK, Hårlev - Tuire Okkola, FI - EX1 + CK
01.03 - DTK, Hårlev - Aneta Sobkowska Popierala, PL - EX2 + CK
09.02 - DKK, Fredericia - Zsuzsanna Petik, HU - EX

2013:

24.11 - DTK, Billund - Peter Bakewell, UK - EX1 + CK + Cert + BIR
23.11 - DTK, Billund - Charlott Sandberg, SE - EX1 + CK
10.11 - VDH, Karlsruhe - Rainer Jacobs, DE - V1 + VDHCAC + KFTCAC + Cacib + BIR
09.11 - KFT, Karlsruhe - Muriel Froelich, F - V1 + VDHCAC + KFTCAC + BIM
03.11 - DKK, Herning - Branislav Rajic, SL - EX1 + CK + BT2 + Cacib
02.11 - DKK, Herning - V. M. Soleckyj Szpunar, PL - EX
13.10 - DTK, Hobro - Ann Rode, SE - EX1 + CK + BT3 + Cert
12.10 - DTK, Aars - Ronald Irving, UK - EX1 + CK
05.10 - DTK, skue kreds 7 - Annette Bystrup, DK - EX1 + BIS Åben + BIS2
22.09 - DTK, Hårlev - Svend Erik Løvenkjær, DK - EX2 + CK
21.09 - DKK, Ballerup - Nina Karlsdotter, SE - EX4
15.09 - Cairnskue - Jarno Corneliussen, DK - Bedste tæve + BIS 2
31.08 - KFT, Hamburg - Frauke Korte, DE - V1 + VDHCAC + KFTCAC + BIR
18.08 - DKK, Bornholm - Henrik Johansson, SE - EX
17.08 - DKK, Bornholm - Lillian Lleton, DK - EX3 + CK
16.06 - DKK, Vejen - Annette Bystrup, DK - EX3
15.06 - DTK, Hedensted - Francesco Cochetti, IT - EX4
09.05 - FDA, Stepping - Birgit Seloy, DK - EX4 + CK
05.05 - DKK, Roskilde - Liliane De Ridder, BE - EX2 - CK
04.05 - DKK, Roskilde - Janusz Opara, PL - VG



 
Dkch All Because Of You Minagro

Dkch
All Because Of You Minagro, født 28.04.2011.



Monty 18 måneder.
Monty 1211





















jww09 intch plch hrch rsch uach roch skch ltch crch
Tribuns You're On The Line Wilson
                           
Sech Rasken's R-R Phantom nordch intch dkch ww00 nordv99 finv00
Rottriver's Stable Rat
nordch Tribuns Enrico Ferrari
intch nordch fich ww95 nordv94 kbhv94 nv93 sv95 Rottriver's Black Pearl
Rasken's Riding Cheyenne sech noch eech
Uniquecottage Sunny Jim
sech
Rasken's Respectable Robyn
dkch sech Tribuns Gucci dkch
Tribuns Bertie Bott
intch nordch luch nlch devdhch dech ww03 eech euw04 Tribuns Jovial
sech kbhv01 dkch noch intch
Tribuns Karin Lejonhjärta
nordch intch
Tribuns Red Jeans
nordch intch luch euw96
Tribuns Löjtnant Holger Sparre
nv91 sech noch euw94
Tribuns Chloé
intch plch roch
Moscos By Night Seglavi
plch
Hjohoo's Connection Forever Hjoung
Rottriver's Connection People noch sech nordv01
Rottriver's Name Of The Game
Rottriver's Stable Tip
sech
Hjohoo's I Believe In Hjo
fich sech
Hjohoo's Great Satisfaction For Hjo
kbhv98 sech dkch
Hjohoo's I Got A Kick Out Of Hjo
plch
Ramaya Psia Parafia
plch intch
Tjeps Epsilon Falron
plch Tjeps Ematos Epsilon
Loghrask Lily St Regis
plch Tjeps Oineus Larisa dkch plch dech plsg89 besg89 intch
Tjeps Bell Oineus
pjsg94 pzjgsg Tjeps Madly Regina

 

2014
13.07.14 - DTK, Hassi Assenmacher-Feyel, DE - EX1 + CK + Bedste han no. 3 + Certifikat = DANSK CHAMPION
140713Monty Champion


2012
Juniorklasse:

14.10.12 - DTK, Pia Lundberg, SE - EX1 + CK + Bedste han no. 4 + Certifikat
13.10.12 - DTK, Keith L. Lovell, AU - EX1 + CK + Bedste han no. 3 + Certifikat
16.09.12 - DKK, Annika Ulltreit-Moe, SE - EX2
15.09.12 - DKK, Rony Doedijns, NL - EX1 + CK
25.08.12 - DKK, Andrzej Kazmierski, PL - EX1 + CK
06.05.12 - DKK, B. Sanchez Garcia, ES - EX4
05.05.12 - DKK, Anne Tove Strande, NO - EX1 + CK
12.02.12 - DTK, Michael Forte, IR - EX3
11.02.12 - DKK, Rui Oliveira, PT - EX2

2011
Hvalpeklasse:

06.11.11 - DKK, Desmond Murphy, US - SL1
05.11.11 - DKK, Yvonne Catto, GB - SL1

 
Multich Sweet Beauty Keswich Codlin


Intch Dkch Lvch Devdhch Euw12 Luch Dech Sech Klbch
Sweet Beauty Keswich Codlin,
født 01.08.2008 

Codlin2016 - Kopi



























dkch fich devdhch gich intch ltch lvch lvch06 luch eech baltch usch ptch sich
Zalazar Yahoo

dkch
Tam O'Shanter's In The Nick Of Time

intch nordch ww96 euw97 kbhv96-97
Rasken's Red Ranger

Rasken's Robbie Robinson
Tribuns Yrsa
Tam O'shanter's Chipper Lassie Neslein My Name Is Moon Shadow
Tam O'Shanter's Cirkel
Zalazar Special Edition usch Fettercairn Joachim Robinson Crusoe Alberto Tomba
Fettercairn Sus I Takkelagen
dkch klbch Cairndy Kringle Cairndy Ymer
Cairndy's Månestråle

årets cairn terrier 2010
årets cairn tæve 2009
dkch lvch klbch noch intch dkv10 kbhv11 dkv12 dkvv12 nordvv12 
Sensei's Charlie's Angles

dkch kbhv05
Sensei's Sweet Dublin
sech dkch Vanajam Bon Voyage Vanajam Norse Voyger
Vanajam Royalist
Tupaia Tana Von Der Eidertalwiese Sensei's Shot
Filou's Jacky Joyner
Sensei's Beratta dkch Sensei's Voldsomme Viking Sensei's Forrygende Fræser
Annecairn Jasmin
Tupaia Tana Von Der Eidertalwiese Sensei's Shot
Filou's Jacky Joyner

2015
KLUBCHAMPION

2014
SVENSK CHAMPION

2013
LUXEMBOURG CHAMPION
TYSK (KFT) CHAMPION

2012
INTERNATIONAL CHAMPION
DANSK CHAMPION
LETTISK CHAMPION
TYSK (VDH) CHAMPION
EUROPA SIEGER 2012

2015:
10.05.15 - DTK, Gert Christensen, DK - EX2 + CK + Klubcertifikat + Bedste han no. 3 - KLUBCHAMPION
09.05.15 - DTK, Jack Watson, UK - EX2 + CK + Klubcertifikat
26.04.15 - DKK, Mats Lindborg, SE - EX3 + CK
25.04.15 - DKK, Yvonne Cannon, IR - EX1 + CK + Bedste han + Cacib + BIM

2014:
02.11.14 - DKK, Thomas M. Hehir, IR - EX3
01.11.14 - DKK, Marie Hogarty, IR - EX3 + CK + Bedste han no. 4
13.07.14 - DTK, Hassi Assenmacher Feyel, DE - EX3 + CK
12.07.14 - DTK, Arend Scholten, NL - EX3
01.06.14 - DTK, Enrique Mate Duran, ES - EX3
31.05.14 - DTK, Dodo Sandahl, SE - EX3
18.05.14 - SKK, Lui Gorjao-Henriques, PT - EX1 + CK + Bedste han no. 2 + R-Cacib
17.05.14 - STK, Lillian Lleton, DK - EX2 + CK + Bedste han no. 2 + Certifikat - SVENSK CHAMPION

11.05.14 - DKK, Mike Macbeth, CA - EX3 + CK + Bedste han no. 3
10.05.14 - DKK, Zvi Kupferberg, IS - EX2 + CK + Bedste han no. 2
02.03.14 - DTK, Tuire Okkola, FI - EX4
01.03.14 - DTK, Aneta Sobkowska-Dopierala, PL - EX3 + CK

2013:
12.05.13 - VDH, Tina Deipenbrock, DE - BIR - TYSK CHAMPION (DECH)
30.03.13 - LUX, Elzbieta Chwalibog, PL - LUXEMBOURG CHAMPION (LUCH)

2012:
Championklasse:
14.10.12 - DTK, Pia Lundberg, SE - EX4 + CK
13.10.12 - DTK, Keith L. Lovell, AU - EX3 + CK + Bedste han no. 4
16.09.12 - DKK, Annika Ulltveit-Moe, SE - EX3 + CK + Bedste han no. 3
15.09.12 - DKK, Rony Doedijns, NL - EX
25.08.12 - DKK, Andrzej Kazmierski, PL - EX + CK
12.05.12 - VDH, Dortmund - J. Watson, UK - V1 + Vdh-cac + Cacib + EUROPASIEGER 2012 (EUW12)
11.05.12 - VDH, Dortmund - S. Watson, UK - V2 + R-Vdh-cac + R-UK-cac
06.05.12 - DKK, B. Sanches Garcia, ES - EX4 + CK

Åben klasse:
05.05.12 - DKK, Anne Tove Strande, SE - EX1 + CK + BH3 + Cert = DANSK CHAMPION (DKCH)
29.04.12 - KFT, Rostock, Stefan Sinko, SL - V1 + Kft-cac + Vdh-cac + BIM
28.04.12 - KFT, Rostock, Sean Delmar, IR - V1 + Kft-cac + Vdh-cac + BOB + BIS2
12.02.12 - DTK, Michael Forte, IR - EX2 + CK
11.02.12 - DKK, Rui Oliveira, PT - EX1 + CK + Bedste han no. 2 + Cert + R-Cacib
05.02.12 - DKK kreds 3 vinterskue, Alex Krasilnikoff, DK - BIR, BIG og BIS.

0212_Codlin_BIS




















2011:

06.11.11 - DKK, Desmond Murphy, USA - EX4 + CK
05.11.11 - DKK, Yvonne Catto, GB - EX2 + CK + Bedste han no. 4
09.10.11 - VDH, Rainer Jacobs, DE - V2 + R-VdhCac
08.10.11 - KFT, Tom Hehir, IR - V1 + VdhCac + KftCac + BIR + BIS Udenlandske Terrier + BIS Lavbenet Terrier 
17.09.11 - DTK, Brigita Kremser, SL - EX3 + CK
21.08.11 - DKK, Glenda Cook, AU - EX3
29.07.11 - DKK, Lyudmilla Tchistiakova, RU - EX4 + CK
19.06.11 - DKK, Elfriede Heidecker, A - EX4 + CK
18.06.11 - DTK, Graham Peers, UK - EX3 + CK

2010:

Åben klasse:
20.11.10 - DTK, Mette Soerum, DK - EX3
07.11.10 - DKK, Liliane De Ridder/Onghena, BE - EX3
06.11.10 - DKK, Martha Heine - EX2 - Bedste han no. 4
17.10.10 - DTK, Lydia Erhart, NL - EX
16.10.10 - DTK, Petter Steen, N - EX
19.09.10 - DKK, Satu Stenroos, FI - EX3
18.09.10 - DTK, Elaine Short, UK - EX
15.08.10 - DTK, Torsten Himmrich, DE - EX4
14.08.10 - DKK, Dorota Witkowska, PL - EX

Mellemklasse:
27.06.10 - DTK, Tom Hehir, IR - EX3
26.06.10 - DTK, Yvonne v.d. Bogert, NL - VG4
25.06.10 - DKK, WDS - Carlos Fernandez-Renau, E - EX4
09.05.10 - NKK, Kristiansand - Birgita Kremser, LV - EX1 + Bedste han no. 4
02.05.10 - DKK, Paula Heikkinen-Lehkonen, FI - EX1
01.05.10 - DTK, Ligita Zake, LV - EX1 + Bedst han + Cert + BIM
BIR_og_BIM_Helsingr
















21.03.10 - DTK, Jack Watson, GB - EX1 + Bedste han nr. 3
20.03.10 - DTK, Shirley Watson, GB - EX1


Crufts intermedia class:
Codlin blev vist på Crufts 2010 og viste sig rigtig pænt, men blev ikke placeret. Her er et par billeder fra dagen:

Juniorklasse:
Codlin31012010
























31.01.10 - DTK, Rita Kadike-Skadina, LV - EX1 - Bedste junior
30.01.10 - DKK International, Rainer Vuorinen, FI - EX1


BOBLetland
01.11.09 - International udstilling i Letland, Hans Erhard Grüttner, D - Bedste han, CAC, Cacib og BIR. 
31.10.09 - International udstilling i Letland, Martha Heine, D - Bedste junior, JCAC, kvalificeret til Crufts 2010, bedste han og BIR.


Juniorklasse:
26.09.09 - DTK, skue, Tina Toft Bergstrøm, DK - Bedste junior, Bedste han, BIR, BIS Junior nr. 2 og BEST IN SHOW nr. 3.

Tak til Mie for flot handling af min hund !


16.08.09 - DTK, Frauke Hinsch, D - VG
15.08.09 - DKK, Luc Detry, B - Excellent

Skøn sommerferieophold hos tante Mette og onkel Michael, Zalazar Cairns.


05.07.09 - DKK, Ilse Freerksen, D - VG1
04.07.09 - DTK, Svend Løvenkjær, DK - VG3

Hvalpeklasse:
01.02.2009 - DKK, kreds 3, cairn terrier dommer Jens Martin Hansen - Best in Show hvalp nr. 2.



 
Multichampion Zalazar Yahoo

DKCH BWSG03 BESG04 FINCH DCHVDH GBZCH INTCH LTCH LVCH LVW06 LUXCH ESTCH BALTTW06 BALTCH DCHKLB PW07 USACH PTCH SICH Zalazar Yahoo
01.09.2000 - 28.01.2010.

Ringo0305Ringohoved

















dkch Tam O'shanter's In The Nick Of Time intch nordch ww96 euw96-96 kbhv97
Rasken's Red Ranger
nordch intch sv98Rasken's Robbie Robinson Rasken's Robert De Niro
Rasken's Randie Howard
sech Tribuns Yrsa Rasken's Rodney
Tribuns Ronja Rövardotter
Tam O'shanter's Chipper Lassie Neslein My Name Is Moon Shadow Dansprig's Fern
Rossarden Irish Velvet
Tam O'Shanter's Cirkel Lanngkins Sandboy
Dancairn Camilla
Zalazar Special Edition usch Fettercairn Joachim dkch fichRobinson Crusoe Alberto Tomba Cairndy Kiksekage
Birselaw April Love
dkch klbch Fettercairn Sus I Takkelagen Penticharm Royal Gamble
Fettercairn Scarlett
dkch klbch Cairndy Kringle kbhv90 dkch sfch vv91 dch vdhch intch
Cairndy Ymer
Cairndy's Only Oliver
Cairndy Skæg Og Ballade
dkch Cairndy's Månestråle Cairndy's Dynasty
Dancairn Evita



2008:
PORTUGISK CHAMPION
SLOVENSK CHAMPION

2007:
AMERIKANSK CHAMPION
PORTO VINDER 2007 IN PORTUGAL

2006:
LETTISK CHAMPION
LETTISK VINDER 2006
LUXEMBOURG CHAMPION
ESTISK CHAMPION
BALTISK TERRIER VINDER 2006
BALTISK CHAMPION
TYSK CLUBCHAMPION

2005:
TYSK CHAMPION
GIBRALTAR CHAMPION
INTERNATIONAL CHAMPION
LITAUISK CHAMPION

2004:
BERLIN VINDER 2004
FINSK CHAMPION
BEDSTE DANSKE HAN NR. 4

2003:
DANSK CHAMPION

Cairn Terrier Multich. Zalazar Yahoo

























Veteranklasse:
11.10.09 - DTK - Catharina Hasselgren, S - EX1 + bedste veteran han.
10.10.09 - DTK/Sponsorudstilling - J. Bode Van de Meeberg, NL - EX1 + bedste veteran + BIS 1 VETERAN (DTK) + BIS 2 VETERAN (Sponsor)
20.09.09 - DKK - Yolanda Magal, I - EX2.
19.09.09 - DKK - Veli-Pekka Kumpumäki, F - EX2
16.09.09 - DTK - Frauke Hinsch, D - EX1 + bedste veteran
15.08.09 - DKK - Luc Detry, B - EX2
05.07.09 - DTK - Ilse Freerksen, D - EX1 + bedste han nr. 4
04.07.09 - DKK - Svend Løvenkjær, DK - VG
14.06.09 - DKK - Roger Wright, UK - EX3
13.06.09 - DKK - Marjo Nygård, FI - EX1
03.05.09 - DKK - Zvi Kupferberg, IL - EX1 + bedste han nr. 4 + bedste veteran
02.05.09 - DTK - Ulf Bråthen, DK - EX2
18.04.09 - DKK - Ole Staunskjær, DK - EX2

Nye titler i 2008
PORTUGISKS CHAMPION
SLOVENSK CHAMPION

21.09.08 - Slovenien, International show - Birgitta Hasselgren, S - BIR
20.09.08 - Slovenien, International show - Martha Heine, D - BIR = SLOVENSK CHAMPION
27.07.08 - Portugal, International show - Judith Averis, GB - BIR
26.07.08 - Portugal, National show - Joyce O'Connor, Ir - BIR = PORTUGISISK CHAMPION
26.07.08 - Portugal, Terrier Club Show - Kieth Lovell, Au - CAC
01.06.08 - VDH Neumunster - 1. vinder "Ehrenklasse" (International Champions)
31.05.08 - DKK - E. Clerc - 2. winner championclass "sound mover - not showing his age"
13.04.08 - DTK - Brian Mears, UK - Excellent
12.04.08 - DTK - Luis Pinto Teixeira, PT - EX4
17.02.08 - DTK - B. Matakovic, Cro - BIM
16.02.08 - DKK - E. Chwalibog, PL - EX4

Nye titler i 2007
AMERICAN CHAMPION
PORTO WINNER 2007 IN PORTUGAL

04.11.07 - Knoxville, Tennessee, USA - Harry Smith - BIR = AMERIKANSK CHAMPION
03.11.07 - Knoxville, Tennessee, USA - Desmond J. Murphy - BIR
28.10.07 - Marietta, Georgia, USA - G. H. Hawkins - BIR
27.10.07 - Marietta, Georgia, USA - T. Stacy  - BIR
26.10.07 - Marietta, Georgia, USA - Beth Sweigart - BIM
25.10.07 - Marietta, Georgia, USA - W. F. Potter - BIR
14.10.07 - Jydsk Cairn Terrier Skue - Satu Stenroos, FI - bedste senior han
13.10.07 - DTK - Irmentraud Reichelt, D - bedste senior + BIS 2 SENIOR.
16.09.07 - DTK - G. Alessandra, I - bedste senior + bedste han nr. 4 + BIS 3 SENIOR.
15.09.07 - DKK - Jansen-Kalshoven, NL - bedste senior + BIS 2 SENIOR
21.01.07 - Portugal - Norman Huidobro, E - CAC-QC, CACIB, BIR
20.01.07 - Portugal - Moa Persson, S - CAC, BIR, PORTO WINNER 2007.

Nye titler i 2006:
LETTISK CHAMPION
LETTISK VINDER 2006
LUXEMBOURG CHAMPION
BALTISK TERRIER VINDER 2006
BALTISK CHAMPION
TYSK KLUBCHAMPION

01.10.06 - Skue i DTK's fynske kreds, aut. terrier dommer Ulf Bråthen - Zalazar Yahoo bliver for 3. år i træk BIS CHAMPION.
17.09.06 - Bad Segeberg, Tyskland - judge Karl-Erik Johansson, S, VDHCAC, KFTCAC, BIM
16.09.06 - Hamburg, Tyskland - Miodrag Vretenicic, Montenegro, VDHCAC, KFTCAC, BIR + TYSK KLUBCHAMPION
03.05.06 - Estland, Tallinn - Peter Green, USA, CAC, BIM + ESTCH + BALTIC TERRIER WINNER 2006 + ESTISK CHAMPION + BALTISK CHAMPION.
25.03.06 - International show, Luxembourg - CAC = LUXEMBOURG CHAMPION.
18.03.06 - International show, Riga, Latvia - CAC, CACIB, LVCH, BIR, LETTISK VINDER 2006 + LETVIAN CHAMPION + BIG.

ringovand































Nye titler i 2005:
TYSK CHAMPION
GIBRALTAR CHAMPION
INTERNATIONAL CHAMPION
LITAUISK CHAMPION

Championklasse:
04.12.05 - National show Vilnius, Lithuanian - CAC og BIR.
03.12.05 - International show Vilnius, Lithuanian - CAC, CACIB, LITCH, BIR og BIG3
10.10.05 - Skue DTK's fynske kreds, aut. cairn terrier dommer Jens Martin Hansen - Zalazar Yahoo blev for 2. andet år i træk BIS CHAMPION.
02.10.05 - Gibraltar - Liliane de Ridder, Belgium - BIR + BIG
01.10.05 - Gibraltar - R. Hubenthal, Norge - GIBRALTAR OG INTERNATIONAL CHAMPION.
18.09.05 - DTK - M. Supronowicz, PL - 1p. + CK + 4. vinder.
17.09.05 - DKK - Sean Delmar, Ir - 1p. + CK + 4. vinder
14.08.05 - DKK - Lillian Brown, DK  - 1p. + CK + 4. vinder.
13.08.05 - DTK - Raymond Bay, USA - 1p. + CK + 3. vinder + bedste han nr. 3.
24.07.05 - International and Crufts Qualification show in Liege, Belgium - Bojan Matakovic, Hungary, CAC, CACIB, BIR + BIG2
20.06.05 - Tysk championat tildelt 
13.02.05 - DKK - Frauke Korte, D - 1p. + CK + 4. vinder
12.02.05 - DTK - Marina Guidetti, I - 1p. + CK + 3. vinder

Nye titler i 2004:
BERLIN SIEGER 2005
FINSK CHAMPION
BEDSTE DANSKE HAN NR. 4

Championklasse:
07.11.04 - DKK - Frank Jones, GB - 1p. + CK + 3. vinder
06.11.04 - DTK - M.E.J. Meijer, NL - 1p. + CK + 4. vinder
04.09.04 - DTK - J. Parker-Tucker, GB - 1p. + CK + 4. vinder + bedste han nr. 4
15.08.04 - DTK - Rainer Jacobs, D - 1p. + 2. vinder + CK + Klubcert.
14.08.04 - DKK - Kari Jarvinen, F - 1p. + 3. vinder + CK
04.07.04 - DKK - Elsbeth Clerc, CH - 1p. + 1. vinder + CK + BIR
13.06.04 - Finsk Kennel Klub - Marie Hogarty, IR - ERI (1p + CK) + 1. vinder + BIM = FINSK CHAMPION.
12.06.04 - Finsk CTC - Graham Peers, GB - ERI (1p + CK) + 2. vinder + RCC.
03.06.04 - DKK - Britta Roos Børjesson, S - 1p. + 4. vinder + CK + bedste han nr. 4.
18.04.04 - KFT Hannover - Knut S. Wilberg, N/GB - V3 "Superb dog of exc. type. Lovely outline. Something to be proud of."
17.04.04 - KFT Hannover - E. Heidecker, A - V2 + VDH.ChA-Res.
28.03.04 - KFT, Berlin - Ulltveit-Moe, S - V3.
27.03.04 - VDH, Berlin - O. Dolejsova, PL - V1 + VDH-ChA + Kft.CAC + Cacib + BIR + BERLIN SIEGER 2004.
25.01.04 - KFT, Haan-Gruiten - Torsten Himmrich, D - V1 + KfT-CAC + VDH-ChA + BIR.


kerstinringo































Titler i 2003:
DANSK CHAMPION

Championklasse:
02.11.03 - DTK - Katharina Bottenberg, D - 1p. + 3. vinder + CK + bedste han nr. 3
21.09.03 - DTK - Wera Hübenthal, N - 1p. + 4. vinder + CK

Åben klasse:
31.08.03 - KFT, Stuttgart - T. Hehir, Ir - V1 + KfT.CAC + VDH-ChA + Cacib + BIR + BADEN-WÜRTTEMBERG SIEGER 2003.
17.08.03 - DKK - H. Assenmacher-Feyel, D - 1p. + 1. vinder + CK + Cert nr. 3 + bedste han nr. 3 + Res.Cacib = DANSK CHAMPION
16.08.03 - DTK - B. Hasselgren-Ericsson, S - 1p. + 1. vinder + CK + bedste han nr. 4
15.06.03 - DTK - H. O'Donoghue, Ir - 1p. + 1. vinder + CK.
14.06.03 - DKK - Les Aspin, GB - 1p. + 1. vinder + CK + Cert nr. 2 + bedste han nr. 3.
29.05.03 - Verdensudstilling/Worldshow Dortmund - Katharina Bottenberg, D - V2 + Res.CDH.ChA.
09.02.03 - DKK - T. Hehir, Ir - 1p. + 1. vinder + CK + bedste han nr. 3 + Cert nr. 1.

Mellemklasse:
25.08.02 - DTK - Anne Tove Strande, N - 1p. + 2. vinder.
24.08.02 - DTK - Gitti Schwab - 1p. + 2. vinder + CK
14.07.02 - DKK - Svend Løvenkjær, DK - 1p. + 2. vinder + CK
13.07.02 - DTK - Pia Lundberg, S - 1p. + 2. vinder + CK

Unghundeklasse:
16.02.02 - DKK - Zena Thorn Andrews, GB - 1p. + 2. vinder + CK. "Smashing young dog, who should do  well in future".
04.11.01 - DTK -  J. Watson, GB - 1p. + 1. vinder + CK, bedste unghund + BIS3 unghund.








 
Dkch Tam O'Shanter's In The Nick Of Time

Dkch Tam O'Shanter's In The Nick Of Time,
09.12.1995 - 20.09.2010

Resize_of_Resize_of_nickypihalla2 ungnicky

intch nordch ww96 euw97 kbhv96-97
Rasken's Red Ranger
nordch intch sv98
Rasken's Robbie Robinson
sech nordch Rasken's Robert De Niro Rasken's Ray Charles
Rasken's Rififi
Sech Rasken's Randie Howard Sarimont Simon Templar
Rasken's Raring
sech Tribuns Yrsa sech Rasken's Rodney Roughyline Ashy-ambrose
Rasken's Rödluvan
nordch intch Tribuns Ronja Rövardotter Tribuns Oberon
Tribuns Nike
Tam O'shanter's Chipper Lassie Neslein My Name Is Moon Shadow Dansprig's Fern Maskot Robin
Lanngkins Sprig
Rossarden Irish Velvet Rossarden Mr. Singleton
Rossarden Royal Lequeur
Tam O'Shanter's Cirkel Lanngkins Sandboy Snorrehus Jarramas
Dancairn Pernille
Dancairn Camilla Snorrehus Peppy
Juvena



2005: Resize_of_GhitaNicky
ÅRETS BEDSTE CAIRN TERRIER SENIOR
ÅRETS DTK SENIOR NR. 2

2004:
BEDSTE CAIRN TERRIER HAN NR. 9.
ÅRETS BEDSTE DTK SENIOR 
ÅRETS BEDSTE DKK SENIOR NR. 10.

Veteranklasse:
07.04.07 - Efter ca. 14 måneders ufrivillig udstillingspause på grund af hold i ryggen og klemt ribben kom Dkch Tam O'Shanter's In The Nick Of Time ganske forrygende tilbage i udstillingsringen. På national udstilling i Ribe fik han først CK under dommer Alex Krasilnikoff og i den efterfølgende BIS konkurrence placerede han sig som BEST IN SHOW 2 VETERAN !. Når man er næsten 11,5 år er det lidt anstrengende at være på udstilling, så dagen derpå tog han sig en ekstra lang og velfortjent middagslur i mors seng ;-)

Veteranklasse:
19.02.06 - DTK - Walter Jungblut, D - 1p. + 2. vinder
18.02.06 - DKK - Phillip Greenway, UK - 1p. + 1. vinder + bedste veteran han.

Nye titler i 2005:
Årets Cairn Terrier Senior nr. 1
Årets DTK Senior nr. 2 

Seniorklasse:
05.11.05 - DKK - Paolo Dandina, I - 1p. + CK + 1. vinder + bedste senior. "Excellent show condition for his age, masculine head, good pigmentation, good coat, good depth of chest, good movement and showmanship"
10.10.05 - Skue i DTK's fynske kreds - aut. cairn terrier dommer Jens Martin Hansen - BIR + BIS 1 SENIOR + BEST IN SHOW.
18.09.05 - DTK - M. Supronowicz, PL - 1p. + CK + 1. vinder + bedste senior + BIS 2 SENIOR.
17.09.05 - DKK - Sean Delmar, Ir - 1p. + CK + 1. vinder + bedste senior.
14.08.05 - DKK - Lillian Brown, DK - 1p. + CK + 1. vinder + bedste senior.
12.06.05 - DTK - S. Dolan, GB - 1p. + CK + 1. vinder + bedste han nr. 4 + bedste senior + BIS 1 SENIOR.
27.03.05 - DTK - Frauke Hinch, D - 1p. + CK + 1. vinder + bedste senior + BIS 1 SENIOR.
12.02.05 - DTK - Marina Guidetti, I - 1p. + CK + 1. vinder + bedste han nr. 4 + bedste senior + BIS 1 SENIOR.

Nye titler i 2004:
Bedste cairn terrier han nr. 9.
Danish Terrier Club: BIS TERRIER SENIOR NR. 1 
Danish Kennel Klub: BIS SENIOR DKK NR. 10 

Seniorklasse:
06.11.04 - DTK - M.E.J. Meijer, NL - 1p. + 1. vinder + bedste senior + BIS 3 SENIOR
18.09.04 - DTK - Grethe Bergendahl, N - 1p. + 1. vinder + bedste senior + BIS 1 SENIOR.
04.09.04 - DTK - J. Parker-Tucker, GB - 1p. + 1. vinder.
15.08.04 - DTK - Rainer Jacobs, D - 1 p. + 1. vinder + CK
14.08.04 - DKK - Kari Jarvinen, F - 1p. + 1. vinder + CK + bedste han nr. 3 + bedste senior + BIS 3 SENIOR.
04.07.04 - DKK - Elsbeth Clerc, CH - 1p. + 1. vinder + CK + bedste senior + bedste han nr. 4. "Showing good condition, typical in head and expression, well built, solid body, hard coat, nice to see a dog in this condition."
03.07.04 - DTK - Bengt Nilsson, S - 1p. + 1. vinder + CK + bedste senior + BIS 2 SENIOR. "Herlig senior og en rigtig Cairn Terrier, fortfarende en vinder i ringen."
06.06.04 - DKK - Yvonne v.d. Bogert, NL - 1p. + 1. vinder + CK.
05.06.04 - DKK - Britta Roos Børjesson, S - 1p. + 1. vinder + CK
18.04.04 - KFT - K. Wiberg, N/GB - V1, bedste senior/veteran + BIS 1 SENIOR/VETERAN. "Lovely dog. High class. Beautiful head. Full of charme and personality. I love him much."
17.04.04 - KFT - Heidecker, A - V1, bedste senior/veteran + BIS 1 SENIOR/VETERAN. "8,5 jahre alter vorz. aufgeb. Rüde, kann sich als veteran sehen lassen, wunder schöner Kopf, sehr tempervoll, zeigt sich freudig, vorz. gangwerk, ein typischer vertreter seiner rasse. Ich kann dem besitzer nur gratulieren."
21.03.04 - DTK - David Winsley, GB - 1p. + 1. vinder + CK + bedste Senior + BIS 2 SENIOR. "Moves and showes very well - congratulations to his owner"
20.03.04 - DTK - Birthe Steffensen, DK - 1p. + 1. vinder + CK + bedste Senior 2."Viser sig med ungdommens mod. Bevæger sig frit, effektivt, parallelt og med masser af drive."
15.02.04 - DTK - W. Ronald Irving, UK - 1p. + 1. vinder + CK + bedste Senior + BIS 1 SENIOR.
14.02.04 - DKK - Raija Jarvinen, F - 1p. + 1. vinder + CK + bedste senior + BIS 2 SENIOR
18.10.03 - DTK - Kevin Holmes, UK - skue - Bedste Senior + BIS 6.  "Very nice quality in excellent condition for age."
17.08.03 - DKK - Hassi Assenmacher-Feyel, D - 1p. + 1. vinder + CK + Bedste Senior + bedste han nr. 2. "Super condition and confirmation. Beautyfull head, very masculin, excellently build body in all parts. Strong mover. A big compliment to the owner."
16.08.03 - DTK - B. Hasselgren-Ericsson, S - 1p. + 1. vinder + CK + bedste Senior + BIS 1 SENIOR.
09.02.03 - DKK - Tom Hehir, Ir - 1p. + 1. vinder + CK + bedste senior + BIS 3 SENIOR
08.02.03 - DTK - J. S. Fernandes, E - 1p. + 1. vinder + CK + bedste senior + BIS 3 SENIOR.

Championklasse:
14.07.02 - DKK - Svend Løvenkjær, DK - 1p. + 2. vinder + CK
13.07.02 - DTK - Pia Lundberg, S - 1p. + 1. vinder + CK + Klubcert. + bedste han nr. 3
03.03.01 - DTK, -Frances Hickey, Ir - 1p. + 2. vinder + CK + bedste han nr. 4
11.02.01 - DKK - F. A. Somerfield, UK - 1p. + 4. vinder + CK
16.09.00 - DTK - M. E. McKinlay - 1p. + 4. vinder + CK

Sofahygge

























Åben klasse:
19.03.00 - DTK - Gerard Cox, IR - 1p. + 1. vinder + bedste han nr. 2 + CK + certifikat = DANSK CHAMPION
15.08.99 - DKK - R. Envall Larsson, S - 1p. + 3. vinder + CK
02.05.99 - DTK - Cindy Pettersson, S - 1p. + 1. vinder + CK
01.05.99 - DKK - A. D Scholten, NL - 1p. + 1. vinder + bedste han nr. 2 + CK + certifikat + R-Cacib.
10.04.99 - DTK - Berit Foss, N - 1p. + 1. vinder + CK + certifikat + bedste han nr. 3
14.02.99 - DKK - Joy O'Conner, IR - 1p. + 2. vinder + CK
13.02.99 - DTK - Dubravka Reicher - 1p. + 4. vinder + CK
04.10.98 - DK skue - Svend Løvenkjær, DK - 1p. + 1.v. + BIR + BIG + BIS åben + BIS2
15.08.98 - DKK - Ingrid Borchorst, DK - 1p. + 4. vinder + CK
15.02.98 - DTK - Frauke Hinsch, D - 1p. + 3. vinder + CK

cairn terrier

























Mellem klasse:
02.11.97 - Torsten Himmrich, D  - 1p. + 1. vinder + CK
01.11.97 - Micklethwaite, UK  - 1p. + 3.vinder + CK
26.10.97 - Jarno Corneliussen, DK - skue -1p. + 1. vinder + BIR + BIS2
20.06.97 - Kevin Holmes, UK - Europaudstilling - 1p. + 2. vinder. 



Unghund:
04.05.97 - Lillian Brown, DK - 1p. + klassevinder + CK
03.05.97 - Walther Jungblut - 1p. + klassevinder + CK



 
Jumla Webdesign