English (United Kingdom)Danish(DK)
Multich Sweet Beauty Keswich Codlin


Intch Dkch Lvch Devdhch Euw12 Luch Dech Sech Klbch
Sweet Beauty Keswich Codlin,
født 01.08.2008 

Codlin2016 - Kopi



























dkch fich devdhch gich intch ltch lvch lvch06 luch eech baltch usch ptch sich
Zalazar Yahoo

dkch
Tam O'Shanter's In The Nick Of Time

intch nordch ww96 euw97 kbhv96-97
Rasken's Red Ranger

Rasken's Robbie Robinson
Tribuns Yrsa
Tam O'shanter's Chipper Lassie Neslein My Name Is Moon Shadow
Tam O'Shanter's Cirkel
Zalazar Special Edition usch Fettercairn Joachim Robinson Crusoe Alberto Tomba
Fettercairn Sus I Takkelagen
dkch klbch Cairndy Kringle Cairndy Ymer
Cairndy's Månestråle

årets cairn terrier 2010
årets cairn tæve 2009
dkch lvch klbch noch intch dkv10 kbhv11 dkv12 dkvv12 nordvv12 
Sensei's Charlie's Angles

dkch kbhv05
Sensei's Sweet Dublin
sech dkch Vanajam Bon Voyage Vanajam Norse Voyger
Vanajam Royalist
Tupaia Tana Von Der Eidertalwiese Sensei's Shot
Filou's Jacky Joyner
Sensei's Beratta dkch Sensei's Voldsomme Viking Sensei's Forrygende Fræser
Annecairn Jasmin
Tupaia Tana Von Der Eidertalwiese Sensei's Shot
Filou's Jacky Joyner

2015
KLUBCHAMPION

2014
SVENSK CHAMPION

2013
LUXEMBOURG CHAMPION
TYSK (KFT) CHAMPION

2012
INTERNATIONAL CHAMPION
DANSK CHAMPION
LETTISK CHAMPION
TYSK (VDH) CHAMPION
EUROPA SIEGER 2012

2015:
10.05.15 - DTK, Gert Christensen, DK - EX2 + CK + Klubcertifikat + Bedste han no. 3 - KLUBCHAMPION
09.05.15 - DTK, Jack Watson, UK - EX2 + CK + Klubcertifikat
26.04.15 - DKK, Mats Lindborg, SE - EX3 + CK
25.04.15 - DKK, Yvonne Cannon, IR - EX1 + CK + Bedste han + Cacib + BIM

2014:
02.11.14 - DKK, Thomas M. Hehir, IR - EX3
01.11.14 - DKK, Marie Hogarty, IR - EX3 + CK + Bedste han no. 4
13.07.14 - DTK, Hassi Assenmacher Feyel, DE - EX3 + CK
12.07.14 - DTK, Arend Scholten, NL - EX3
01.06.14 - DTK, Enrique Mate Duran, ES - EX3
31.05.14 - DTK, Dodo Sandahl, SE - EX3
18.05.14 - SKK, Lui Gorjao-Henriques, PT - EX1 + CK + Bedste han no. 2 + R-Cacib
17.05.14 - STK, Lillian Lleton, DK - EX2 + CK + Bedste han no. 2 + Certifikat - SVENSK CHAMPION

11.05.14 - DKK, Mike Macbeth, CA - EX3 + CK + Bedste han no. 3
10.05.14 - DKK, Zvi Kupferberg, IS - EX2 + CK + Bedste han no. 2
02.03.14 - DTK, Tuire Okkola, FI - EX4
01.03.14 - DTK, Aneta Sobkowska-Dopierala, PL - EX3 + CK

2013:
12.05.13 - VDH, Tina Deipenbrock, DE - BIR - TYSK CHAMPION (DECH)
30.03.13 - LUX, Elzbieta Chwalibog, PL - LUXEMBOURG CHAMPION (LUCH)

2012:
Championklasse:
14.10.12 - DTK, Pia Lundberg, SE - EX4 + CK
13.10.12 - DTK, Keith L. Lovell, AU - EX3 + CK + Bedste han no. 4
16.09.12 - DKK, Annika Ulltveit-Moe, SE - EX3 + CK + Bedste han no. 3
15.09.12 - DKK, Rony Doedijns, NL - EX
25.08.12 - DKK, Andrzej Kazmierski, PL - EX + CK
12.05.12 - VDH, Dortmund - J. Watson, UK - V1 + Vdh-cac + Cacib + EUROPASIEGER 2012 (EUW12)
11.05.12 - VDH, Dortmund - S. Watson, UK - V2 + R-Vdh-cac + R-UK-cac
06.05.12 - DKK, B. Sanches Garcia, ES - EX4 + CK

Åben klasse:
05.05.12 - DKK, Anne Tove Strande, SE - EX1 + CK + BH3 + Cert = DANSK CHAMPION (DKCH)
29.04.12 - KFT, Rostock, Stefan Sinko, SL - V1 + Kft-cac + Vdh-cac + BIM
28.04.12 - KFT, Rostock, Sean Delmar, IR - V1 + Kft-cac + Vdh-cac + BOB + BIS2
12.02.12 - DTK, Michael Forte, IR - EX2 + CK
11.02.12 - DKK, Rui Oliveira, PT - EX1 + CK + Bedste han no. 2 + Cert + R-Cacib
05.02.12 - DKK kreds 3 vinterskue, Alex Krasilnikoff, DK - BIR, BIG og BIS.

0212_Codlin_BIS




















2011:

06.11.11 - DKK, Desmond Murphy, USA - EX4 + CK
05.11.11 - DKK, Yvonne Catto, GB - EX2 + CK + Bedste han no. 4
09.10.11 - VDH, Rainer Jacobs, DE - V2 + R-VdhCac
08.10.11 - KFT, Tom Hehir, IR - V1 + VdhCac + KftCac + BIR + BIS Udenlandske Terrier + BIS Lavbenet Terrier 
17.09.11 - DTK, Brigita Kremser, SL - EX3 + CK
21.08.11 - DKK, Glenda Cook, AU - EX3
29.07.11 - DKK, Lyudmilla Tchistiakova, RU - EX4 + CK
19.06.11 - DKK, Elfriede Heidecker, A - EX4 + CK
18.06.11 - DTK, Graham Peers, UK - EX3 + CK

2010:

Åben klasse:
20.11.10 - DTK, Mette Soerum, DK - EX3
07.11.10 - DKK, Liliane De Ridder/Onghena, BE - EX3
06.11.10 - DKK, Martha Heine - EX2 - Bedste han no. 4
17.10.10 - DTK, Lydia Erhart, NL - EX
16.10.10 - DTK, Petter Steen, N - EX
19.09.10 - DKK, Satu Stenroos, FI - EX3
18.09.10 - DTK, Elaine Short, UK - EX
15.08.10 - DTK, Torsten Himmrich, DE - EX4
14.08.10 - DKK, Dorota Witkowska, PL - EX

Mellemklasse:
27.06.10 - DTK, Tom Hehir, IR - EX3
26.06.10 - DTK, Yvonne v.d. Bogert, NL - VG4
25.06.10 - DKK, WDS - Carlos Fernandez-Renau, E - EX4
09.05.10 - NKK, Kristiansand - Birgita Kremser, LV - EX1 + Bedste han no. 4
02.05.10 - DKK, Paula Heikkinen-Lehkonen, FI - EX1
01.05.10 - DTK, Ligita Zake, LV - EX1 + Bedst han + Cert + BIM
BIR_og_BIM_Helsingr
















21.03.10 - DTK, Jack Watson, GB - EX1 + Bedste han nr. 3
20.03.10 - DTK, Shirley Watson, GB - EX1


Crufts intermedia class:
Codlin blev vist på Crufts 2010 og viste sig rigtig pænt, men blev ikke placeret. Her er et par billeder fra dagen:

Juniorklasse:
Codlin31012010
























31.01.10 - DTK, Rita Kadike-Skadina, LV - EX1 - Bedste junior
30.01.10 - DKK International, Rainer Vuorinen, FI - EX1


BOBLetland
01.11.09 - International udstilling i Letland, Hans Erhard Grüttner, D - Bedste han, CAC, Cacib og BIR. 
31.10.09 - International udstilling i Letland, Martha Heine, D - Bedste junior, JCAC, kvalificeret til Crufts 2010, bedste han og BIR.


Juniorklasse:
26.09.09 - DTK, skue, Tina Toft Bergstrøm, DK - Bedste junior, Bedste han, BIR, BIS Junior nr. 2 og BEST IN SHOW nr. 3.

Tak til Mie for flot handling af min hund !


16.08.09 - DTK, Frauke Hinsch, D - VG
15.08.09 - DKK, Luc Detry, B - Excellent

Skøn sommerferieophold hos tante Mette og onkel Michael, Zalazar Cairns.


05.07.09 - DKK, Ilse Freerksen, D - VG1
04.07.09 - DTK, Svend Løvenkjær, DK - VG3

Hvalpeklasse:
01.02.2009 - DKK, kreds 3, cairn terrier dommer Jens Martin Hansen - Best in Show hvalp nr. 2.



 
Jumla Webdesign